Psím drápům je potřeba věnovat častou a pravidelnou kontrolu. Drápy slouží pejskům k hrabání, získávání potravy, k odrazům při běhu a plní i funkci ochrany polštářků na tlapkách.
Důvod ke zkracování drápků, není jen pro náš komfort. Přerostlé drápy mohou způsobit zhoršení postavení prstů a následně špatný postoj těla, přičemž dochází k nežádoucímu zatěžování šlach svalů a kloubů. U přerostlého drápu může také snadno dojít k jeho zatržení (úplnému stržení), krvácení, nebo i k zlomení prstu. U pozdě zkrácených drápů dochází k prodloužení cév, které zásobují přerostlý drápek. Při následném zastřižení může dojít k mírnému krvácení. Pak je třeba takové drápy často stříhat a časem se cévy zkrátí na původní délku a střih už nekrvácí.
Pes obvykle nesnáší zkracování drápků příliš dobře a tak je možné stříhání spojit s něčím příjemným, což může být odměna v podobě pamlsku, nebo oblíbené hračky. Samozřejmě je nejlepší zvykat pejska na dotyk packy a krácení drápků už od malého štěňátka. V této době jsou drápky tenké s výrazným zářezem, tak je i stříhání pro nás jednodušší. Také je příhodnější stříhat drápky, když je pes v klidové fázi, bude tak méně nervózní a obezřetný.
Rozlišujeme dva základní typy drápů světlé, jejichž stříhání je díky průhlednosti lehčí, jelikož poznáme, kde končí cévka a začíná rohovina. U tmavých drápů musíme být opatrnější a je lépe odstřihávat drápek po menších kouscích a kontrolovat tak řez. Když se uprostřed objeví malá černá tečka, začínáme se blížit k cévce.
Zadní drápky se obrušují rychleji, jelikož jsou používány a více zatěžovány při každém odrazu psa. Přední, slouží k hrabání, k řízení pohybu a přidržení potravy. Samozřejmě jsou používány i k chůzi, nebo běhu, ale jsou méně zatěžovány, tudíž se méně obrušují. Také nesmíme opomenout paspárek – pátý a u některých plemen i šestý prst na vnitřní straně nohy. Často je spojen s rizikem zarůstání, může se i zatrhnout a částečně odříznou, což způsobí silnější krvácení.
Nemalou roli při stříhání drápů hrají i kleště, které používame. S ohledem na plemeno psa které máte, je lépe se při výběru poradit s veterinářem.
Při samotném stříhání uchopte tlapku vašeho psa a lehce ji stiskněte tak, aby se Vám více roztáhla a jednotlivé prsty nebyly spojeny. Nůžky, nebo kleště vezměte do druhé ruky a stříhejte pod úhlem 45°. Dobře zastřižené drápky nepřesahují přes polštářky a při chůzi neklepou o zem.
Jestliže se Vám přeci jen stane, že drápek zkrátíte moc a zasáhnete cévku, nelekejte se, sice dojde ke krvácení, ale to se brzy zastaví. Důležité je, aby jste zůstali klidní a nepřenášeli svou nervozitu na pejska. Po takovémto zásahu už ve stříhání nepokračujte, ale odměňte pejska pamlskem. Ve stříhání můžete pokračovat další den.