TOPlist

Podíváme se psům na zoubek

Hlava psa

My sami dobře víme jaké to je, když zanedbáme péči o náš chrup. Nejen, že se pak jedná o nákladnou záležitost, ale často to bývá i bolestná zkušenost.
Tak jsme se poučili a dbáme na prevenci. U našich pejsků je to jinak, mohou doufat jen v zodpovědného páníčka. Nejprve vás seznámím s psím chrupem a příště pár řádek k péči o zuby pejska.

  • Řezáky (Incisivi) označují se I1 -klíšťky, I2 -střeďáky, I3 -krajánky. V každé čelisti má pes šest řezáků.
  • Krajáky společně se špičáky tvoří tzv. zámek, který umožňuje pevné uchopení kořisti. Řezáky ale může pes využívat i k vykusování nečistot ze srsti, nebo čištění drápů.
  • Špičáky (Canini) se označují písmenem C. Jde o nejdelší zub, jehož kořen může být až dvakrát delší než námi viditelná část zubu. V jedné čelisti jsou dva špičáky.
  • Třenové zuby (Premoláry) nesou označení P1 (jsou to malé zuby, které zpevňují pozici špičáku) P2, P3, P4. Každá čelist obsahuje osm premolárů.
  • Stoličky (Moláry) jejich označení je M1, M2, M3. V horní čelisti jsou čtyři moláry – M1 a M2. V dolní čelisti je o pár více, tedy šest molár M1, M2, M3.

Kompletní chrup dospělého psa má celkem 42 zubů (v horní čelisti 20 a v dolní 22)

kostra_zuby

Mléčné zoubky

Pejskové se rodí bez zubů. První mléčné zoubky s lehce šedo-modrým nádechem se štěňatům začínají prořezávat okolo 3. týdne života. Nejdříve asi objevíte řezáky – v chrupu štěněte je jich stejně jako u dospělého psa, tzn. šest mléčných řezáků v každé čelisti. Podobně je to i s mléčnými špičáky, v každé čelisti malého pejska najdete dva. Třenových zoubků (premolárů) má štěně jen šest, v mléčném chrupu totiž nevyroste P1. Také stoličky u prvních mléčných zoubků nečekejte. Co ale můžete očekávávat? Ve dvou měsících bude mít vaše štěňátko 22 velmi ostrých drobných zoubků, které se vám snadno dostanou pod kůži, nebo přinejmenším na kůži, když vám při hraní s velkým nadšením rozpářou kalhoty, nebo triko :-). Většinou to bývá tak, že už netrpělivě očekáváte příchod druhých trvalých zubů, které jsou sice o dost větší, ale ne tak špičaté a ostré.

Trvalé zuby

Jestliže váš pejsek patří mezi velká plemena, dočkáte se trvalých zubů dříve. K jejich prořezávání dochází už od druhého měsíce, u menších plemen pak později. Trvalé zuby jsou založeny pod mléčnými, a během růstu pak mléčné z čelisti vytlačují. Někdy se stane, že trvalý zub ten mléčný zcela nevytlačí a zoubky jsou zdvojené. Je pravděpodobné, že v tomto období žvýkacích a kousacích her si štěně od mléčného zoubku navíc pomůže samo. Jestliže stav dvou zoubků trvá delší dobu, je lépe navštívit veterináře a nechat ten mléčný odstranit. Zhruba v sedmém měsíci, by měl mít váš pejsek už všechny trvalé zuby.
V období přezubování byste měli své štěňátko zásobovat gumovými žvýkacími hračkami pro pejsky a nebo zakoupit kosti (hračky) z buvolí kůže. Váš pejsek bude nadšen a zároveň mu tím pomůžete při výměně zoubků, no a vám doma zůstane většina nábytku v celku…
Mně se moje fenka, když byla malá, s oblibou zakusovala do mladých stromků v zahradě, z pohledu stromků to nebyla moc zábavná hra. Zkrátka se stávaly menší a menší a ve chvíli, kdy byly KO, tak je moje roztomilé štěňátko – právě na vrcholu blaha – třímalo v tlamičce přičemž na konci kmínku stromu ještě opadávala hlína z kořenů. Věřím, že si dokážete představit můj nával emocí :-).

Chudozubost – Oligondocie

Někdy se stane, že pejskům nevyrostou některé zuby, mluvíme pak o oligondocii. Psům samotným nevadí, když jim nějaký zoubek chybí, ale z hlediska chovatelství to může být problém.
U většiny plemen je při uznání do chovu vyžadována plnochrupost. Existují, ale výjimky, kdy je chudozubost přípustná, jedná se o krátkolebá plemena např. – bulldog, boxer, mops, bostonský teriér…

Skus

Řezáky v čelisti tvoří dva pravidelné oblouky, přičemž vzájemné zaklesnutí horních a dolních řezáků se nazýva skus. Rozeznáváme několik typů skusu.

  • Nůžkový – horní řezáky mírně přesahují dolní řezáky a lehce se jich dotýkají. Jedná se o typ skusu, který je požadován u většiny plemen psů a je skusem fyziologickým (přirozeným).
  • Klešťový – horní a dolní řezáky dosedají na sebe skusnými hranami. Při tomto skusu dochází k intenzivnímu obrušování řezáku, přesto je u některých plemen tolerován.
  • Podkus – horní řezáky přesahují přes dolní a mezera mezi nimi je větší než 2mm. Podkus je stav, kdy je spodní čelist kratší. Při výrazném podkusu má pes problémy s přijímáním potravy, při pití a s uchopováním předmětů. Podkus je vrámci chovu označován jako patologický a psi s touto vadou skusu nemohou být používáni v chovu.
  • Předkus – dolní řezáky jsou předsunuté před horní řezáky. Předkus se vyskytuje u krátkolebých plemen a u některých z nich je tento skus přímo vyžadován.
  • Nepravidelný – u horních a dolních řezáků se nehodnotí jen jejich postavení v podélné ose, ale i postavení jednotlivých řezáku v oblouku čelisti ( mohou se vychylovat různými směry, nebo mohou být různě vytočené). Tolerance nepravidelného skusu je jen u některých malých, nebo trpasličích plemen.

kostra_zuby2